Hlavní jídla Jídlo Recepty Vegetariánské

Cheese sticks – sýrové tyčinky

Smažený sýr. Někdo jej miluje, někdo tímto jídlem pohrdá. No a asi je vám jasný, že když se jedná o sýr, patřím mezi skupinu jeho milovníků. Nejím tuto naši klasiku teda zas tak často, ale spíše tak 1x-2x do roka a to si ho pořádně vychutnám a užiju!:) Během tvorby recept jsem vyzkoušela několik variant přípravy, abych zjistila, která z nich nabízí nejkřupavější sýrové tyčinky, ze kterých sýr ideálně nevyteče. A mám pro vás pár bodů, kterých doporučuji se držet:

 1. Nezkoušejte tyčinky připravovat v troubě! Byť to u řízečků apod. může fungovat, tady nebudete z výsledku příliš nadšeni. Trojobal nebude příliš křupavý a ve chvíli, kdy začne v troubě chytat barvu, bude zároveň prasklý a sýr vyteče všude okolo.
 2. Nevynechávejte dvojí obalení. Tyčinky, které jsem obalila pouze jednou, vždy vytekly.
 3. Dejte sýrové špalíčky dopředu zamrazit. Sama jsem tento krok dlouho obcházela, ale výsledek s předem krátce zmrazenými tyčinky, byl znatelně odlišný.
 4. Ihned podávejte horké! S každou minutou sýr tuhne.
 5. S tučnějším sýrem, uděláte větší parádu! U tvrdých sýru je lepší sáhnout po tom s min. 40% obsahem tuku v sušině. Méně tučný sýr se tolik „nerozpustí“ a nebude se krásně táhnout, jak je u smažáku zvykem.

Náročnost: malá-střední

Doba přípravy: do 60 minut

Počet porcí: 3-4 porce

Ingredience

Ingredience na cheese sticks

 • cca 300 g mixu sýrů (eidam 45 % Clever, Camembert nebo Brie Clever, uzený sýr Clever)
 • 160 g starého vysušeného pečiva (ideálně mix chleba i světlého pečiva) *
 • 2 stroužky česneku (nebo 1-2 lžičky sušeného česneku)
 • 2 lžičky sušených italských bylinek (bazalka, oregano ,..)
 • čerstvě mletý pepř
 • 60 g hladké pšeničné mouky
 • 3 vejce
 • sůl

+

 • řepkový olej ke smažení

*(pokud zrovna nemáte k dispozici staré pečivo k záchraně, použijte hotovou strouhanku)

Ingredience na rajčatový dip

 • olivový olej
 • 1 malá šalotka nebo cibule
 • 1–2 stroužky česneku
 • 1 lžička třtinového cukru nebo medu
 • 150 g loupaných rajčat v plechovce
 • čerstvá bazalka (popř. sušená)
 • čerstvě mletý pepř

Ingredience na brusinkový dip

 • 100 g brusinkového džemu nebo zavařeniny
 • špetka chilli nebo kajenského pepře

Postup

Postup na cheese sticks

 1. Sýry nakrájejte na stejně velké tyčinky o velikosti cca 1 ×1 cm. U camembertu a brie mohou být kousky silnější.
 2. Takto nakrájené sýrové tyčinky nechte zhruba 15-20 minut zchladit v mrazáku. Tento krok je důležitý pro to, aby sýr nevytékal.
 3. Staré vysušené pečivo rozemelte na strouhanku. Můžete míchat i již s hotovou strouhankou nebo pro křupavější efekt nakombinovat s panko strouhankou či kukuřičnou strouhankou.
 4. Hotovou strouhanku smíchejte s česnekem, bylinkami, pepřem a špetkou soli.
 5. Připravte si tři širší misky. Do jedné si nasypte mouku, ve druhé vyšlehejte vejce se špetkou soli a do třetí přijde ochucená strouhanka.
 6. Tyčinky vytáhněte z mrazáku a obalte nejprve v mouce, poté ve vejcích, a nakonec ve strouhance. Tento postup opakujte u každé tyčinky dvakrát, aby byl sýr dostatečně pokrytý a nevytékal.
 7. V hlubší pánvi rozpalte větší množství řepkového oleje a při vyšší střední teplotě tyčinky osmažte dozlatova ze všech stran. Nesmažte příliš dlouho, bude stačit cca 1 minuta. Pokud necháte tyčinky na pánvi příliš dlouho, sýr by vytekl. Hotové tyčinky odkládejte stranou na papírovou utěrkou, která nasaje přebytečný tuk.
 8. Podávejte horké.

Postup na dipy

 1. V hlubší pánvi orestujte na lžíci olivového oleje najemno nakrájenou šalotku nebo cibulku. Ve chvíli, kdy je cibulka opečená dozlatova, přidejte jemně nasekaný česnek a restujte, dokud se nerozvoní.
 2. Dále přidejte cukr nebo med a krátce orestujte. Vše pak zalijte rajčaty z plechovky a nechte na mírném ohni krátce probublávat.
 3. Přidejte sůl a čerstvě mletý pepř. Omáčku stáhněte z plotny a rozmixujte tyčovým nebo stolním mixérem tak, aby si zachovala lehkou strukturu.
 4. Nakonec dle potřeby znovu dochuťte a doplňte nasekanou čerstvou bazalkou.
 5. Brusinkový džem nebo zavařeninu smíchejte se špetkou chilli.
 6. Rajčatovou omáčku podávejte vychlazenou k horkým tyčinkám s tvrdého sýru a brusinkovou k tyčinkám ze sýrů camembert nebo brie.

TIP: Použít můžete libovolné druhy sýrů. Ideální je ale sáhnout po tučnější variantě sýru. Pro tyčinky je skvělá i gouda a při dostatečném odkapání i mozzarella (popř. typ mozzarelly vhodný na pizzu, který není v nálevu.).

Related Posts

Žádné komentáře

Zanechat odpověď