Zase je to tady. Dýňová sezóna. Teprve tedy pomalu začíná, ale trhy jsou dýní už plné a tak je tu i první dýňový recept. A takový ten „nejzákladnější“ – polévka. Na starém blogu jsem měla hned dvě dýňové polévky. Pravda totiž je, že se dá vařit tak na milion způsobů a vždycky je to prostě boží. Původně jsem měla tento recept namyšlený jako cuketový krém s tím vším okolo. Jenže jsem cuketu nechala v autě, kam se mi nechtělo a místo toho měla doma dýni z místního trhu. Díky mé lenosti vznikl asi nejlepší dýňový krém, co jsem kdy udělala. Což jsem si neřekla já sama:D, ale Majk se mě při její konzumaci dokonce zeptal, jestli ji mám prý na blogu. Majk komentuje jídlo fakt jen když mu to moooc chutná. A tohle mám prý vařit častěji. Takže Majkí approved recept je tu:)
Náročnost: malá
Doba přípravy: do 45 minut
Počet porcí: 3-4 porce
Ingredience
- 1 středně velká dýně hokaido
- 1 větší palice česneku
- 750 ml vývaru
- 150 ml smetany (min. 30% obsah tuku)
- 5 lžic creme fraiche (tučnější zakysaná smetana – má lahodnější chuť)
- čerstvý tymián (ideálně ten, který koupíte v květináči)
- máslo
- sůl
- (uzená paprika)
Postup
- Dýni omyjte, vydlabejte (zbavte všech semínek a vláken uvnitř – ideálně vám to půjde pomocí lžíce) a nakrájejte na menší kousky.
- Přidejte oloupaný česnek (větší stroužky rozřízněte napůl) a pár snítek tymiánu.
- Osolte a přidejte trošku uzené papriky (můžete použít i přímo sůl s uzenou paprikou, kterou má třeba La Chinata, stejně jako uzenou papriku samotnou).
- Pečte si spolu s tlustým plátkem másla na 220°C 20 minut zakryté a pak ještě 10-15 minut odkryté.
- Upečenou dýni s česnekem přesuňte do středně velkého hrnce. Přidejte i lístečky tymiánu, který se s dýní pekl – větvičky vyhoďte.
- Zalijte vývarem a přiveďte k varu.
- Poté teplotu snižte, přidejte smetanu a lístečky tymiánu dle chuti (čerstvý tymián, který koupíte ve vaničkách je výraznější než ten v květináči a také záleží na daném kusu).
- Vše poté přesuňte do výkonného mixéru a mixujte, dokud nevznikne hladký lehký krém. Můžete použít i tyčový mixér, ale textura polévky nebudu nikdy tak jemná.
- Nakonec vše dochuťte solí a do hotové polévky přimíchejte creme fraiche.
- Podávejte s chlebovými chipsy nebo krutóny a trošku creme fraiche.
TIP: Pokud máte doma chleba, který začíná tvrdnout, udělejte z něj chlebové chipsy. Chleba nakrájejte na co nejtenčí plátky, ty rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a na sucho pečte na 200°C pár minut. Chipsy hlídejte, snadno se rychle spálí. Můžete je pak uložit ve vzduchotěsné nádobě a podávat k polévkám nebo třeba pomazánkám a dipům.
3 Komentáře
Viki
12. 9. 2019 at 18:30ja nemôžem z toho ako krásne dokážeš to jedlo nafotiť 😀 ale aj recept vypadá super smaozrejme ! 😀 ale tie fotky !!!!
WHEN PIGS FLY
Lucie
6. 10. 2020 at 13:31Měli jsme dnes k obědu a byla výborná.
Martina
24. 10. 2020 at 14:45Mám radost, děkuji!:)