V minulém týdnu jsem na Instagramu odhalila novou spolupráci s prodejnami italských specialit Foodspecials. Do jejich nově otevřené prodejny v Brně jsem se jednoduše zamilovala. Jsem proto moc ráda, že vám budu přinášet recepty ze skvělých surovin, které se zde dají koupit a také vám budu moci k samotným produktům předávat i více informací. On totiž třeba takový balzamikový ocet není jen jeden, ale existuje x druhů a ještě více možných kvalit. Budu se vám tak snažit doporučovat produkty, které kvalitou i chutí odpovídají svým cenám a stojí za to s nimi pracovat. Co je důležité říci je i to, že Foodspecials není jen v Brně, ale i v Praze, Hradci Králové, Olomouci a brzy už i v Plzni. Mimo to mají i svůj eshop, kde si můžete nabídku (nechlazených) produktů prohlídnout a přímo objednat i domů.
Náročnost: velmi malá
Doba přípravy: do 20 minut
Počet porcí: 2 porce
Ingredience
- 350 g těstovin typu Spaghetti (já jsem použila spaghetti alla chitarra) *
- 1 menší šalotka
- 1 stroužek česneku
- 250 g čerstvých cherry rajčat
- 1 lžíce rajčatového protlaku
- 70 g sušených rajčat
- sýr Burrata**
- balsamico Saporoso ***
- olivový olej nebo přepuštěné máslo
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- čerstvá bazalka nebo baby špenát
*Spagetti alla Chitarra jsou italské vaječné těstoviny. Spaghetti jsou vyráběny nástrojem, který nese název „kytara“, ten řeže těsto na tenké nudličky. Nejedná se tedy o typické kulaté spaghetti. Tyto těstoviny mají navíc hrubý povrch, který skvěle váže omáčku. Oproti většině těstovin z běžných obchodů, které mají hladký a lesklý povrch, na kterém omáčka naopak nedrží.
** Sýr Burrata je vlastně takový příbuzný mozzarelly. Jde o čerstvý pařený sýr z kravského mléka. Oproti mozzarelle je však měkčí a smetanovější. Když sýr rozlomíte nebo i zmáčknete, začne z něj smetana vytékat spolu s malými kousky sýrové hmoty. Vnější obal sýru se vyrábí podobně jako právě mozzarella a je pevnější. Chuť sýru je opravdu úžasná a ač je Burrata cenově někde jinde než klasická mozzarella, nebojte se zainvestovat někdy ji vyzkoušet. Opravdu stojí za to a rozdíl okamžitě poznáte:).
*** Musím se přiznat, že jsem byla tak trošku odpůrce balzamikových octů. Asi kvůli tomu, jak se z balzamika stal populární prvek v mnohých gastropodnicích jako zástěrka jakýkoliv dalších chutí. Navíc jsem ochutnala dost příšerná balzamika. Tohle je ale něco tak dobrého, že se to dá jíst i samo. Saporoso zraje 6 let v dubových a 6 měsíců v nerezových sudech. Vyrábí se z vysoce kvalitních hroznů odrůd Trebbiano Modenese a Lambrusco Grasparossa.Konzistence je spíše sirupovitá a barva tmavě hnědá.
Postup
- Těstoviny uvařte dle návodu na obale. (Nikdy nedávejte těstoviny do studené vody a vždy vodu dostatečně osolte! Také si hlídejte ať jsou uvařené „al dente“, tedy na skus. Po uvaření budete těstoviny ještě krátce prohřívat v omáčce, kde ještě lehce dojdou.)
- Během vaření těstovin si připravte omáčku.
- Šalotku nakrájejte nadrobno, česnek na plátky a omytá rajčata překrojte podélně.
- V pánvi na lžíci olivového oleje nebo přepuštěného másla zpěňte šalotku.
- Přidejte česnek a lehce orestujte.
- Dále do pánve přihoďte cherry rajčata a na mírném ohni je nechte pár minut restovat, aby změkla a pustila šťávu.
- Doporučuji použít kvalitní a zralá rajčata, která by měla zajistit omáčce plnou chuť. Přesto můžete přidat i lžíci koncentrovaného rajčatového protlaku pro výraznější rajčatovou chuť – protlak také zarestujte.
- Do omáčky přidejte dle potřeby vodu z těstovin (díky škrobu, který se do vody vyvařuje se omáčka zahustí) nebo nálev z burraty (ta zase omáčku lehce zjemní). Obojí bude fungovat, ale přidávejte tekutinu postupně a přiměřeně. Na tohle množství by měla stačit menší naběračka.
- Jakmile se tekutina zredukuje a spojí s omáčkou, dochuťte ji solí, čerstvě mletým pepřem a přidejte nadrobno nasekaná sušené rajčata.
- Do omáčky přidejte hotové těstoviny a promíchejte.
- Podávejte do hlubokých talířů a na každou porci položte půlku burraty. Seshora jemně pokapejte balsamikovým octem a ozdobte čerstvou bazalkou nebo baby špenátem.
Recept vznikl ve spolupráci s Foodspecials.
1 komentář
Viki
3. 12. 2019 at 18:53tak toto sú jedne z mojich najobľúbenejších cestovín 🙂 zajtra si ich musím spraviť
WHEN PIGS FLY