Dezerty Jídlo Recepty Sladké Sváteční Vánoce Vegetariánské

Linecké cukroví

 

Tento recept mám po svojí babičce, kterou jsem bohužel ani nepoznala. V originálu je hladká mouka a při mém prvním pokusu o loňské linecké jsem ji celou nahradila moukou špaldovou. Nebyl to příliš dobrý nápad. Těsto se drolilo a vykrajování bylo o nervy. Podruhé jsem dala půl napůl hladkou pšeničnou a špaldovou mouku a s těstem se hned pracovalo úplně jinak. Základem u každého cukroví  (a zejména toho vykrajovaného) jsou kvalitní suroviny. Proto použijte jedině máslo a nejlépe to pravé české (pozor, ale na másla s vyšším obsahem syrovátky – tvary se pak při pečení mohou roztékat – stalo se mi to např. u másla od Gran Moravie, které jinak zbožňuju). Na linecké cukroví je taky potřeba dobrá mouka a v tomto směru se mi vždy osvědčila např. Babiččina volba.

 

 

Náročnost: malá

Doba přípravy: do 60 min + uležení těsta nejlépe přes noc

 

Ingredience

 

 • 300 g hladké mouky (můžete použít i kombinaci pšeničné a špaldové mouky v poměru 1:1)
 • 200 g povoleného másla
 • 90 g moučkového cukru
 • 1 žloutek
 • 20 g vanilkového cukru (popř. použijte trošku mleté vanilky smíchané s 20 g cukru)
 • kůra z 1/2 chemicky neošetřeného citrónu
 • špetka soli
 • marmeláda (kyselejší – používám domácí rybízovou)

 

 

Postup

 

 1. Do mísy od robotu dejte obě mouky, na kostky nakrájené máslo, moučkový cukr, žloutek, vanilkový cukr a nastrouhanou kůru z půlky citrónu.
 2. Vše nechte v robotu zpracovávat na střední výkon, dokud se směs nespojí v těsto.
 3. Těsto můžete zpracovat i ručně. V míse ze surovin vytvořte drobenku. Poté přemístěte na vál a hnětením vytvořte hladké těsto, které se nebude lepit k podložce.
 4. Z těsta vytvořte válec, zabalte jej do potravinové fólie a nechte těsto přes noc odpočinout v lednici (nejméně však 2 hodiny).
 5. Těsto můžete v lednici nechat připravené i 2-3 dny. Před samotným pečením jej vytáhněte z předstihem z lednice, aby povolilo. Čím déle bude odpočívat a bude tím pádem tvrdší, o to delší dobu bude těsto potřebovat na povolení – doporučuji pak vytáhnout alespoň 2 hodiny před pečením.
 6. Těsto si rozdělte na 3 částí. Každou část důkladně propracujte v rukou, aby těsto při válení nepraskalo.
 7. Těsto vyválejte na tenký plát (cca 3 – 4 mm) a vykrajujte vámi vybrané tvary. (Např. jeden plech koleček a druhý plech koleček s otvorem uprostřed). Přebytky těsta nevyhazujte, ale opět jej propracujte, vyválejte.
 8. Vykrojené tvary pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte na 180°C zhruba 8 minut.
 9. Od trouby neodcházejte! Linecké se velmi rychle může spálit a tak je třeba každý plech hlídat. Každá trouba peče jinak a stejně tak každý tvar cukroví je jinak rychle upečený.
 10. Nechte zcela vychladnout.
 11. Linecké slepujte rybízovou marmeládou a popřípadě poprašte moučkovým cukrem.

 

 

 

Related Posts

1 komentář

 • Odpovědět
  Kokosovo-mandlové rohlíčky s bílou čokoládou a malinami – MamaChef
  7. 12. 2020 at 22:12

  […] velká spousta. A úžasných receptů. Jenže mi zbylo povolené máslo. Bylo ho málo na naše linecké, které jsem měla v plánu, a tak jsem si řekla, že zkusím něco vytvořit. S těstem se […]

 • Zanechat odpověď