Mateřství

Zázrak jménem mateřské mléko aneb co jste o něm možná nevěděli

Před časem jsem sepsala článek o naší návštěvě Holandska. Nejdůležitější část a důvod této cesty jsem ale vynechala, jelikož si zaslouží dostatek prostoru v samostatném článku. V tomto článku:). Do Nizozemí jsem totiž nejela jen za zábavou, ale také se něco nového dozvědět a navštívit centrum výzkumu mateřského mléka společnosti Nutricia.

Kdo čte pravidelně moje články, ten ví, že jsem neměla ihned po narození Mikiho jasno v tom, jakou značku umělého mléka bychom případně dávali. Myslela jsem si, že jej vlastně nebudeme ani potřebovat.

Opak byl pravdou a umělou výživu dostal Mikínek už v porodnici. Domů jsme pořídili stejnou značku, jakou dostával právě od sestřiček a kterou nám doporučila tamní pediatrička pořídit. Brala jsem to jako hotovou věc a nad jinou značkou jsem ani nepřemýšlela.

 

 

Krátce po Mikim se kamarádce ve stejné porodnici narodila holčička, které už dávali jako příkrm právě Nutrilon. Tenkrát jsme si o tom povídaly a přišly jsem k tomu, že v porodnicích mléka často dostávají jako sponzorské dary, a tak nedávají jen jednu značku. Později jsem na návštěvě u kamarádky Mikimu zapomněla vzít naše mléko z domu a půjčila si jejich Nutrilon (ač by se značky míchat neměly, z toho si příklad neberte;), Miki na něj reagoval naprosto bez problémů. Nutrilon jsem znala už před narozením malého a budil ve mně důvěru už od počátku. Na druhou stranu jsem si ale nebyla jistá, jestli nejde jen o dobře řízený marketing anebo je skutečně mléko tak dobré. Docela jsem pak váhala, po které značce příště tedy sáhnout. Brala jsem to spíše tak, že na obě mléka Miki reaguje dobře, a to pro mě bylo v tu chvíli nejdůležitější. Tehdy ale pil ještě i dost ode mě, a tak jsem spíše řešila své kojení a problémy s ním spojené.

Nicméně se Miki začal poměrně brzo sám odstavovat a do toho se objevil jeho atopický ekzém. V této chvíli jsme poprvé sáhli po Nutrilonu HA a zůstali mu věrní.

Konkurenční značka hypoalergenní mléko sice nabízela také, ale já už byla tak nějak více nakloněna právě k Nutrilonu. Začala jsem si o produktech zjišťovat více informací a více než 40tiletý výzkum spolu s podporou pro všechny maminky na Nutrimimi.cz si získal pro moji důvěru. Nutrilon HA, tedy mléko pro miminka při alergii v rodině, je jedním z mnoha výživ ze speciální řady ProExpert. Nutricia se totiž zajímá o relativně malé segmenty trhu a speciální výživu kojenců. Dalšími je např. Allergy Care, Low Lactose nebo mléko pro nedonošená miminka. I když měl Miki průjmové onemocnění, našli jsme v této řadě vhodné mléko, aby měl alespoň nějaký příjem potravy (nic jiného, než mléko totiž nechtěl a přitom měl mít bezmléčnou dietu). Zkrátka jsem začala této značce věřit, že je tím nejlepším, co mohu Mikínkovi v danou chvíli dát (samozřejmě až na kojení).

 

 

Každý má bezesporu řadu různých značek či produktů, kterým věří, ale málokdo se dostane přímo do výroby či dokonce do výzkumu a může si tak svoji důvěru podložit opravdovým zážitkem.

Já měla to štěstí, že jsem mohla navštívit samotné centrum výzkumu mateřského mléka Nutricia v Utrechtu. Celá ta krásná, veliká budova se stovkami zaměstnanců se zabývá zázrakem jménem mateřské mléko.

 

Každý den se snaží poodhalit jeho taje a skrze své poznatky vytvořit formuli umělého mléka zase o malinký kousek blíže tomu mateřskému. Nenechte se ale mýlit, nic lepšího, než mateřské mléko není a zřejmě nikdy nebude. V Nutricii to moc dobře vědí, a proto zde pracují s velikým respektem ke kojení.

Tohle vše jsem zažila na vlastní kůži a kdybych mohla použít jen tři slova pro popsání této návštěvy bude to RESPEKT, VÁŠEŇ a ZAPÁLENÍ. To jsou emoce a pocity, které jsem z celého prostoru a všech lidí cítila.

 

Náš den v centru byl rozdělen do 2 přednáškových bloků a prohlídky centra. Přednášeli nám 4 odborníci výzkumu mateřského mléka a hned první přednáška profesora ? byla obrovským zážitkem. Bylo vidět, že svoji práci miluje a je jeho posláním. Všechny přítomné blogerky jsme z něj byly nadšené. Mohly bychom jej poslouchat hodiny a hodiny. Nebudu se dlouze rozepisovat, kdo nám přednášel a co vše jsem viděla, ale rovnou se s Vámi podělím o ty nejzajímavější poznatky o mateřském mléce, které jsem si odnesla.

 • mateřské mléko se přizpůsobuje potřebám kojence – jedinečnost mateřského mléka je v tom, že se přizpůsobuje aktuálním potřebám miminka. Složení je jiné dle denní hodiny, ročního období nebo i zdravotního stavu dítěte. Pokud má např. zvýšenou teplotu, složení mléka bude jiné než za normálních okolností. Složení mléka se dokonce mění i během jednoho samotného kojení.
 • mateřské mléko přináší benefity pro dítě i maminku – kojení předchází mnohým onemocněním u dětí u samotných kojících žen, působí příznivě na psychiku maminky a napomáhá při snižování poporodní hmotnosti. U miminka chrání např. před vznikem alergií a astmatu, chrání před infekcemi a nemocemi, ale i vážnějšími onemocněními.
 • mateřské mléko má vliv na spokojený spánek – po setmění začne tělo produkovat hormon melatonin, který se postupně dostane do mateřského mléka. Večer miminku předáte hormon, který v něm vyvolává potřebu spánku. Kromě melatoninu je večer v mateřském mléce větším podílem zastoupen i tuk, díky kterému je mléko výživnější a uspokojí tak noční výživové potřeby kojence.
 • mateřské mléko  se v případě tzv. tandemového kojení vždy přizpůsobí potřebám mladšího sourozence –  Pokud by však maminka každé dítě kojila jen z jednoho konkrétního prsu, složení mateřského mléka bude v každém prsu jiné.
 • Chlapci při kojení zkonzumují až o 16 % více mateřského mléka než holčičky.
 • Mléko, které má sloužit jako potrava pro chlapce, obsahuje až o 25% více kalorií, než mléko produkované pro holčičku
 • Kojení ovlivňuje zdraví i do dalšího života – výzkumy prokázali, že kojení snižuje pravděpodobnost vzniku ekzému, alergií či obezity. Také lékaři upozorňují na to, že kojení může fungovat jako prevence proti vzniku zánětů a srdečních onemocnění v dospělosti.
 • Během prvního roku života zvýší miminkon 5x svoji hmotnost, 2x znásobí svoji výšku a každý den mi přibude 1g mozkové tkáně
 • Žaludek miminka je v den porodu velký zhruba jako třešeň a ve 30. dnu života už zhruba jako větší vejce.
 • Střevo je největší imunitní orgán – tenké střevo dítěte má v den porodu cca 275 cm a v 5. roku života asi 450cm

O tom, že je mateřské mléko něco zcela výjimečného jsem věděla. Spoustě těchto faktů bych ale ani nevěřila, neslyšet je z úst jedněch z největších odborníků na světě.

 

Pokud existuje něco, co má tyto vlastnosti a dokáže se přizpůsobovat situaci a potřebám miminka, je jasné, že to nic nemůže nahradit. I já mám teď ještě větší respekt ke kojení a jsem šťastná, že jsme mohla kojit. Na druhou stranu jsem ale i přemýšlela nad tím, jestli jsem opravdu udělala maximum, abych nepřestala kojit. Vím, že v danou chvíli ano. I přesto se ve mně tento pocit objevil a chci tím jen podpořit všechny maminky, které kojí a mohou kojit, ať to jen tak nevzdávají. Je to věc nevratná a opravdu je to to nejlepší, co můžete miminku dát. Přesto je výzkum mateřského mléka a snaha vytvořit něco, co se alespoň malinko přibližuje naprosto úžasná věc. Stále existuje totiž mnoho miminek a zejména novorozenců, kteří ze spousty důvodů nemohou mléko od své maminky dostat. Umělá výživa jim pak může i zachránit život nebo dodávat potřebné látky a živiny během prvních let života.

 

 

Ještě jedna zajímavost na závěr, kterou jste určitě nevěděli. Stejně jako název mléka se ve světě mění i jeho složení. Lidé a jejich požadavky na složení se totiž ve světě vcelku zásadně liší. Stejně tak jako v Asii jedí zcela jinou potravu než my v Evropě, i složení mléka musí být jiné. Třeba do naše v ČR má více vitamínu D, jelikož dle statistik pediatrů dětem i přes předepisovaný Vigantol tento vitamín chybí. Stejné složení Nutrilonu jako u nás mají ale třeba právě v Holandsku. Takže tam Nutrilon klidně pořiďte, v takové Číně jej raději nekupujte:D.

Zážitek z přednášek, prohlídky a pobytu ve výzkumném centru byl pro mě velikým zážitkem a jen podtrhl moji důvěru v to, co Mikínkovi dávám. Když totiž vidíte tolik nadšených a zapálených lidí, zkrátka zcela uvěříte, že to dělají jak nejlépe umí, a každý den se snaží být zase o krůček vpřed.

 

 

Článek vznikl ve spolupráci s Nutricia s.r.o.

Related Posts

1 komentář

 • Odpovědět
  Proč jsme přešli na hypoalergenní umělé mléko? – MamaChef
  17. 9. 2018 at 20:22

  […] výletu do jejich výzkumného centra jsem Vám psala už minule a článek si můžete přečíst zde. Od ostatních spolupracujících maminek a jejich dětí, nás ale přeci jen něco odlišuje. […]

 • Zanechat odpověď