Dezerty Jídlo Recepty Sladké

Cheesecake arašídový nugát

Jo, jasně! Je to kalorická bomba! Ale taky je to strašně dobrý!:D Na úvod tedy řeknu jen to, ať to nesníte celý a podělíte se. Každopádně je to jeden z úplně nejvíc jednoduchých cheesecaků, co tu mám. Jde totiž vlastně jen o to, rozpustit 3 druhy čokolád s arašídovým máslem a pak to zamíchat s krémem a navrstvit. Peče se jen sušenkový základ, jinak je celý dortík nepečený. O ochucení se navíc postará sama čokoláda a arašídy a tak není třeba přidávat cukr ani nic dalšího. Proto si dejte záležet na výběru čokolád! Čím lepší čokolády si vyberete, tím lepší bude i výsledek. Sáhněte tedy po tom, co vám nejvíce chutná. Stejně tak vybírejte jen 100% arašídová másla bez přidaných cukrů a dalších nesmyslů. Chceme pouze oříškovou, teda vlastně luštěninovou, chuť:D. Víte, že arašídy jsou luštěnina?:D…A ač je tohle recept na cheesecake arašídový nugát, stejně bude fungovat i jako lískooříškový nebo mandlový nugát. A třeba i jako nugát pistáciový! Pokud nevíte, kam pro oříšková másla – za sebe doporučuji Ochutnej ořech. Vlastně jejich arašídové máslo s bílou čokoládou mě spolu s arašídovým nugátem od čokoládovny Janek inspirovalo k tomuto receptu.

 

Náročnost: malá

Doba přípravy: do 40 minut

Počet porcí: 12 porcí

 

 

Ingredience

(na dortovou formu o průměru 18 – 22 cm)

 

Ingredience na korpus

 

 • 150 g máslových sušenek
 • 35 g másla

 

Ingredience na cheesecake

 

 • 500 g mascarpone
 • 240 g smetanového sýru (typu Philadephia, Matylda, smetanové žervé, apod.)

+

Bílý nugát 

 • 120 g kvalitní bílé čokolády
 • 125 g 100% arašídového másla (může být jemné nebo křupavé s kousky arašídů)

+

Mléčný nugát – světle hnědý

 • 100 g kvalitní mléčné čokolády
 • 125 g 100% arašídového másla (může být jemné nebo křupavé s kousky arašídů)

+

Hořký nugát – tmavě hnědý

 • 90 g kvalitní hořké čokolády s min. 70% obsahem kakaa
 • 125 g 100% arašídového másla (může být jemné nebo křupavé s kousky arašídů)

 

 

Postup

Postup na korpus

 

 1. Ve food procesoru/mixéru rozemelte společně sušenky s máslem do podoby drolivé ale lehce lepivé hmoty.
 2. Dno dortové formy vyložte pečicím papírem.
 3. Na dno pomocí prstů rovnoměrně namačkejte hmotu z sušenek a másla.
 4. Pečte asi 10 minut na 180°C – vyndejte ven, jakmile jsou okraje zlatavé.
 5. Nechte zcela vychladnout.

 

Postup na krémovou část

 

 1. Bílou čokoládu na bílý nugát rozpusťte spolu se 125 g arašídového másla v tepluvzdorné míse na vodní lázni do podoby jednotného krému. Nugát přesuňte do studené misky, odložte stranou a nechte zchladnout – během chladnutí občas promíchejte. *
 2. Do stejné tepluvzdorné mísy nalámejte mléčnou čokoládu na světle hnědý nugát a přidejte 125 g arašídového másla. Opět nechte rozpustit na vodní lázni, poté přesuňte do studené misky, odložte stranou a nechte zchladnout.
 3. Stejně postupujte i se surovinami na hořký nugát. Vzniknou tak 3 misky se třemi druhy nugátu.
 4. Ve větší míse společně metličkou vyšlehejte mascarpone a krémový sýr. Krém rozdělte na 3 stejně velké části – mělo by to vycházet na cca 240 g/1 část.
 5. Ke každé jedné části krému vždy přimíchejte jeden druh, alespoň částečně vychladlého, nugátu.
 6. Na zcela vychladlý korpus poté postupně vrstvěte jednotlivé barvy – začněte světle hnědým – mléčným nugátem, pokračujte vrstvou bílého nugátu a nakonec rozprostřete tmavě hnědý – hořký nugát. Každou z vrstev důsledně rozprostřete po celém obvodu formu a zarovnejte.
 7. Dejte vychladit do lednice alespoň na 5 h, nejlépe přes noc.
 8. Po vychlazení a vytažení z lednice obkružte cheesecake dokola teplým nožem – nahřejte jej pod horkou tekoucí vodou a otřete.
 9. Zdobit můžete arašídy, kousky nugátu nebo oblíbeným ovocem.

 

*Začíná se s bílou čokoládou, aby bylo možné další druhy čokolády rozpustit poté ve stejné míse bez nutnosti omývání. Pokud byste začali čokoládou hořkou, zbývající druhy by vám zabarvila.

 

 

TIP: Cheesecake krájejte nahřátým nožem – stačí jej dát na chvíli pod tekoucí horkou vodu, otřít a krájet. Při dalším řezu si nůž ideálně opět opláchněte. Vzniknou vám tak čisté a úhledné řezy.

 

Related Posts

Žádné komentáře

Zanechat odpověď