Je říjen a to si žádá nějaké nové dýňové recepty. Před dvěma lety jsem pro Vás pekla dýňový dort s karamelem a nyní přicházím s obdobnou kombinací chutí, ale ve formě dýňové rolády. Ke sladkým dýňovým receptům se mi karamel hodí ze všeho nejvíce – tentokrát jsem jej ale pořádně okořenila:). V roládě se navíc ukrývají kyselá jablíčka, kterou stahují sladkost dezertu. Během přípravy rolády si je třeba dát pozor na několik věci:
1.) Nepodceňte vymazávání pečicích papíru! Roláda by se pak mohla přilepit a při odstraňování papíru by se mohla roztrhnout. Malá trhlinka ale nevadí a zamaskujete ji pak zdobením:).
2.) Neplňte ještě teplé těsto! Stejně tak jako do krému nezašlehávejte ještě nevychladlý karamel. V obou případech by začal krém téct. Buďte trpělivý a všemu dopřejte dostatek času.
3.) Dýňové pyré má mít hustou, nikoliv vodnatou konzistenci.
4.) Dobře vyšlehaná vejce jsou základ úspěchu! Některé ruční šlehače a navíc špatně zvolená šlehací nádoba mohou způsobit to, že nedosáhnete tuhé konzistence a bílky a cukrem budou stále „téct“. Proto je nejlepší zvolit ke šlehání kuchyňský robot – mým novým pomocníkem, kterého bych Vám ráda představila – je robot MUM5 od značky Bosch. U tohoto receptu, při šlehání bílků, uspěl na výbornou.
Robotů jsem už vystřídala několik. Začínala jsem ale s mamčiným Boschem nižší generace a tak mohu posoudit, kam se výrobek posunul:). Novinkou a dle mého názoru skvělou novinkou, je INTERGROVANÁ VÁHA. Krom toho, že ta moje kuchyňská je věčně vybitá, nabízí tento robot možnost přidávat jednotlivé suroviny přímo a to bez nutnosti neustálého braní mísy bokem a vážení. Také je velkým plusem to, že MUM5 ukazuje i čas – díky INTEGROVANÉMU UKAZATELI ČASU, po který je robot v akci. Pokud tak máte v receptu např. „nechte robot vypracovat těsto po dobu 5 minut“, máte kontrolu přímo na robotu. Fajn je to i v případě, že si sami rádi zapisujete recepty – nemusíte tak hádat čas od oka:).
Kromě těchto vychytávek je robot vybaven celou řadou příslušenství. Já nejčastěji využívám velkou nerezovou mísu na těsta a krémy (objem 3, 9 l – až 2,7 kg piškotového nebo 1,9 kg kynutého těsta) spolu se šlehacím a hnětacím nástavcem. Hned druhou nejužívanější věcí je přídavný mixér, který je dostatečně výkonný, aby do 30 sekund vytvořil hladké smoothie ke svačině. Využít lze ale i např. zmrzlinovač, mlýnek na zrnka, mlýnek na maso, nástavec na těsto a další.
Náročnost: střední
Doba přípravy: do 60 minut (+ chlazení těsta a rolády cca 2 hodiny + chlazení karamelu)
Počet porcí: 10-12 kousků
Ingredience
Ingredience na roládu
- 150 g dýňového pyré (hokaido nebo máslová dýně – hokaido není třeba loupat, máslovou dýni však oloupejte) – vychází na 1 malou dýni
- 4 bílky z vajec od slepic z volného chovu
- 1 žloutek z vajec o slepic z volného chovu (nevyužití žloutky se skvěle hodí třeba na vanilkovou omáčku nebo vánočku)
- 90 cukru krupice nebo krystal (lze i třtinový)
- 2-3 lžičky perníkového koření nebo skořice
- 40 g jemně mletých oříšků (já zvolila loupané mandle)
- 50 g polohrubé mouky
- 1/2 lžičky jedlé sody
- špetka soli
Ingredience na kořeněný karamel
- 250 g cukru krupice nebo krystal
- 60 g másla
- 130 g smetany ke šlehání
- 4 lžičky perníkového koření
Ingredience na náplň
- 250 g mascarpone
- 80 g kořeněného karamelu
- 180 ml smetany ke šlehání (s min.33% obsahem tuku)
+
- 1 středně velké kyselé jablko
- šťáva z citrónu
- kořeněný karamel
Ingredience na polití/posypání
- kořeněný karamel nebo skořice
Postup
Postup na roládu/těsto
- Vejce vyndejte alespoň 2 hodiny předem z lednice, aby získala pokojovou teplotu.
- Bílky začněte šlehat na menší rychlost, dokud nezačnou pěnit a bělat. Poté postupně po lžících přidávejte cukr a šlehejte, dokud nevznikne lesklá a hustá hmota, která tvoří ostré špičky.
- Do bílkového základu pomocí stěrky opatrně vmíchejte dýňové pyré a jeden žloutek.
- V další míse smíchejte prosátou mouku, oříšky, koření, sodu a špetku soli.
- Sypkou směs dále zlehka vmíchejte do směsi dýně s vejci a cukrem. Míchejte opravdu zlehka, aby pěna z bílků příliš nespadla.
- Středně velký plech vyložte pečícím papírem, které navíc důkladně vymažte máslem.
- Na vymazaný pečicí papír přesuňte dýňové těsto a pomocí stěrky rovnoměrně rozetřete po ploše papíru.
- Pečte v troubě předehřáté na 180°C 10 – 12 minut – těsto kontrolujte.
- Ihned jak plech vytáhnete, opatrně z něj sesuňte pečicí papír s upečeným těstem a nechte pár minut lehce vychladnout.
- Upečené těsto nesundávejte z pečicího papíru. Naopak i z druhé strany na něj položte další kus opět máslem pomazaného pečicího papíru a i s papíry těsto srolujte. Takto nechte zcela vychladnout. Díky vymazaným pečicím papírům by se nemělo těsto přilepit a roztrhnout.
Postup na kořeněný karamel
- Cukr zahřívejte v hrnci se silnějším dnem, dokud se nerozpustí a nepřemění v karamel – zprvu můžete cukr promíchávat jen krouživými pohyby hrncem, jakmile začne tmavnout a rozpouštět se, začněte míchat – ideálně pomocí metličky. (Doporučuji pracovat na střední plamen, karamel se snadno připaluje a hořkne.)
- Jakmile je všechen cukr rozpuštěný v karamel, přidejte máslo a rychle míchejte. Karamel můžete stáhnout na chvíli z ohně, aby se díky vysokému teplu nesrazil – stále ale míchejte, poté vraťte na plotnu a i nadále míchejte, dokud se máslo s karamelem nespojí.
- Dále přilijte připravenou smetanu, opět rychle míchejte. Směs začne bublat, stáhněte ji v tomto momentu opět z plotny a smetanu zapracujte ke karamelu. Pokud by se tekutina oddělovala nebo se karamel srazil, vraťte hrnec zpět na plotnu a nechce karamel za stálého míchání znovu rozpustit a spojit se se smetanou.
- Jakmile je karamel hotový, stáhněte jej z plotny, přidejte do něj perníkové koření, zamíchejte a přelijte do čisté nádoby.
- Karamel nechte zcela vychladnout a zatuhnout.
Postup na náplň
- Smetanu vyšlehejte v pevnou šlehačku.
- Ve střední míse prošlehejte mascarpone spolu se zcela vychladlým kořeněným karamelem.
- K ochucenému mascarpone přidejte šlehačku a zapracujte krátkým zašleháním – stačí opravdu malá chvilka, aby se krém spojil, ale šlehačka se nesrazila. Také můžete oba komponenty spojit pomocí ruční metličky nebo stěrky.
- Jablko oloupejte a nakrájejte na menší kostičky – zakápněte troškou citrónové šťávy.
- Vychladlou roládu rozmotejte a velmi opatrně odstraňte pečicí papír.
- Dýňové těsto rovnoměrně potřete vrstvou karamelového krému.
- Seshora na krém rozprostřete kousky jablka a vše ještě pokapejte kořeněným karamelem.
- Poté roládu opět zarolujte – tentokrát již bez pečicího papíru. Dávejte si pozor, ať není roláda příliš utažená (krém by se vytlačil stranami) ani příliš volná (vznikly by vzduchové kapsy bez krému).
- Takto dejte roládu alespoň na 1 hodinu vychladit do lednice. Já roláda ještě vždy balím do pečicího papíru.
- Vychladlou roládu můžete seshora posypat mletou skořicí nebo polít kořeněným karamelem. Dozdobit můžete cukrovými pusinkami, čerstvým či sušeným jablkem nebo rakytníkem. Skvěle fungují i opražená dýňová semínka.
TIP: Roláda je opravdu hodně karamelová – tzn. že je i sladší než dezerty, na které jsem u mě zvyklí. Pokud byste chtěli sladkost stáhnout, uberte karamelu v náplni či jím už roládu nepolévejte seshora. Také můžete přidat více kyselého jablka.
TIP: Lžíci dýňového pyré můžete použít i přímo do náplně.
Recept vznikl ve spolupráci s Bosch-Home.
Žádné komentáře