Mateřství Příkrmy

Začátky s příkrmy aneb jak jsme skončili u skleničky

Mikínkovi už bylo 9 měsíců. Během 5. měsíce začal pomalu ochutnávat a poznávat i něco jiného než mléko a přesto píši první článek o příkrmech až nyní. Důvody to má hned dva. Ten první je ten, že jsem v tomto tématu sama dost tápala. Druhým důvodem je Mikiho nekončící ekzém. Na jednu stranu je toto téma ještě dost neuzavřené, a co bylo dobře a špatně, budu moct zhodnotit až s větším odstupem. To by ale mohla uplynout řada dalších měsíců a tak jsem se rozhodla shrnout naše přikrmování za dosavadní 4 měsíce spolu s pár zásadami, jak by ten start s pevnou stravou měl vlastně probíhat. Tyto zásady jsem si nevymyslela, nebojte:). Po mém trošku zbrklém startu mi byl rádcem Nutriklub a články na toto téma.

 

 

Kdy začal Miki s příkrmy?

 

Mikínek byl už zpočátku docela hladové miminko. Výhradně moje mléko mu stačilo poměrně krátkou dobu. Zařazování pevné stravy po ukončeném 4. měsíci nám tak bylo pediatričkou schváleno a doporučeno. Téma příkrmů jsem popravdě neřešila nikterak dopředu. Neměla jsem vůbec jasnou představu o domácí přípravě a zda je lepší než kupované skleničky. Taky jsem měla jen málo znalostí o tom, co vůbec miminku podávat a jak to vlastně celé je. V těhotenství mi nějaké přikrmování přišlo hrozně daleko a po narození malého byla spousta jiných starostí. Jenže s miminkem čas plyne jako voda a tak jsem najednou seděla před Mikinem se lžičkou v ruce a zkoušeli jsme dávat jeho první dýni.

V mém okolí se za poslední rok narodilo vícero dětí a některé jsou starší než Miki, proto jsem měla v rámci tohoto tématu spoustu inspirace. Viděla jsem, že většina maminek vaří dětem příkrmy doma a jako člověku, který v kuchyni tráví dost času, mi to přišlo jako nejlepší varianta. V té době jsem se začala zajímat o dvě věci – z jakých surovin vařit a v čem vařit. Rozhodla jsem se pro přípravu příkrmů výhradně z potravin v bio kvalitě, narazila jsem ale na problém spojený v nedůvěru v takto označované produkty. Už tu byla nejedna kauza a i pediatrička mi na start doporučila kupované skleničky. Důvod je jednoduchý. U skleniček je přísně kontrolováno to, z čeho jsou vyrobené. U zeleniny a ovoce, ač v bio kvalitě nemůžete stoprocentně vyloučit výskyt dusitanů a pesticidů. Existuje i nějaký měřic obsahu těchto látek, ale stoji nemalé peníze a takové zkoumání mi přišlo jednak neproveditelné a trošku extrémní. Ze začátku jsme tedy zkoušeli zavádět příkrmy právě v podobě skleniček. Vím, že i tady byla nedávno kauza ohledně výskytu chlóru v příkrmu z nedostatečně vymyté skleničky. Všude je něco a já se snažila vybírat kvalitní výrobce. Začali jsme prvními lžičkami a konkrétně dýní. Zpočátku opravdu jen pár lžiček, později jsme přidávali až jsme byli na půl skleničce a zanedlouho na skleničce celé (120g). Po dýni přišla mrkev a u těchto dvou druhů zeleniny jsme nakonec zůstali docela dlouho.

 

 

Zásady při zavádění příkrmů

 

Při závádění příkrmů jsou totiž důležité 2 věci! Jako první zkoušejte dítěti podávat zeleninu, nikoliv ovoce! Odpolední svačinku v podobě ovoce zařaďte až později. A nebuďte netrpěliví! Novou zeleninu a jakoukoliv potravinu přidávejte až po alespoň 3 dnech podávání potraviny předchozí. Jde o vyloučení nesnášenlivosti a případných alergických reakcí. To, že se první den nic neděje, nestačí. Já v tomto udělala velkou chybu! Ze startu jsem sice dávala jednodruhový příkrm třeba i týden, později mi ale přišlo v pohodě zkoušet už různé kombinace a tak se mi teď jen těžko dohledává spouštěč Mikínkova ekzému. Proto dejte opravdu každé nové potravině čas a pozorujte reakce dítěte. 

Nejvhodnější systém pro zavádění je tzv. třístupňový systém. V době, kdy vám pediatr schválí závádění příkrmů začněte s jednosložkovým zeleninovým příkrmem – dýně nebo mrkev (lokální zelenina). V poledne, kdy obvykle kojíte nebo dáváte mléko, nejprve miminku nabídněte pár lžiček příkrmu. Každým dnem zvyšujte množství tak, aby během pár dnů příkrm nahradil celou polední dávku mléka. Držte se opravdu jen jednoho daného druhu zeleniny a v případě problému jej vysaďte a konzultujte to opět s pediatrem. Pokud ale vše probíhá v pořádku, můžete k jednosložkovému příkrmu přidat jednu novou zeleninu – např. k vyzkoušené dýni přidáte brambor, tedy dvousložkový příkrm. Po několika dnech můžete přidat k příkrmu další potravinu – zeleninu, maso či těstovinu a vytvořit tak třísložkový příkrm– záleží na věku dítěte. My jsme zavedli maso po ukončeném 6. měsíci, dříve se nedoporučuje. Lepek jsem poprvé zkusila během 7. měsíce, kdy je doporučeno nejpozději do tohoto věku dítěte tento alergen postupně zavést.

 

Nezapomínejte na tekutiny!

 

Nezapomeňte na to, že se zaváděním pevné stravy je potřeba začít učit miminko i pít. Zprvu může mít malinko problém s vyprazdňováním – u nás tomu tak bylo, ale časem se to srovnalo. Potřeboval si jen na nové stravování zvyknout. Nicméně je potřeba doplňovat tekutiny, které by miminko dostalo z mléka. Vezměte si, že v poledne bylo zvyklé vypít cca 200 ml mléka a vy mu jej najednou vyměníte za něco tuhého. Proto se opravdu nesmí na tekutiny zapomínat. Sami jsme vedli a stále vedeme v tomto ohledu trošku boj. Nakonec vzal ale Miki zavděk kojeneckou vodu a nejlépe ji pije z hrníčku nebo malé skleničky (ano, půlka mu vyteče, ale zároveň se i nejvíce napije). Ještě je ochotný se občas napít z láhve, ze které dostává mléko – jiné pítka kouše. Spoustu dětí má ale rádo neslazené čaje určené jejich věku. Důležité je pití dítěti často nabízet, aby si na něj zvyklo.

 

 

Co po zeleninových příkrmech?

 

Ovoce se zavádí až po zelenině z jednoduchého důvodu – má výraznější a sladší chuť. Miminko by při prvním styku s ovocem mohlo zeleninové příkrmy odmítat. I u nás se nejednou stalo, že Miki snědl banán ani nemrkl a nad polední obědem ohrnoval nos. A to jsme ovoce zkusili kvůli ekzému docela dost pozdě. Se zaváděním ovoce se začíná v odpoledních hodinách a postup zavádění je stejný jako u poledního příkrmu.

Po zavedení zeleninových příkrmů můžete i zkusit zavést večeře v podobě mléčných kaší. Mikínkovi tyto kaše moc chutnají, nicméně u nás neměly sytící účinek, ve který jsme z počátku doufali. Do jisté doby Miki totiž spával celou noc. Když se nám najednou začal budit 2 – 3 x na mléko, hledali jsme cestu, jak mu spánek prodloužit a mysleli, že nám ho zavedení kaší na noc vrátí. Nakonec jsme zjistili, že se mu zkrátka takto nastavil režim a celonoční spánek byl šťastnou výjimkou. Přísun mléka mu samozřejmě korigujeme a učíme jej vstávat jen jednou, maximálně dvakrát. Každopádně naše původní očekávání byla mylná a je tak jen na nás zavést tomu malému zlobidlu správný režim. Kaše už je u nás večerním rituálem a Mikínek je miluje a snad nikdy neodmítne (i když rostou zuby a jinak nic jíst nechce). V našem případě je skvělá HA kaše od Nutrilonu, která obsahuje hypoalergenní mléko, které Miki aktuálně dostává. Kaše neobsahují přidané cukry, což je pro mě při výběru kaší a příkrmů pro Mikínka velmi důležité.

 

zdroj: nutriklub.cz

 

Nicméně na přikrmování určitě nespěchejte. Světová zdravotnická organizace doporučuje se zařazením příkrmů u plně kojených dětí až od 6. měsíce věku. U mě nebylo plné kojení tak dlouho možné z více podstatných důvodů – o celém tomto velkém malém dramatu si můžete přečíst článek zde:).

Naše začátky tak byly ve znamení kupovaných příkrmů. Později jsem ale našla vhodného dodavatele potravin pro miminko a začala pro Mikínka vařit sama. Snažím co nejvíce vařit, ale ne vždy jsou tomu okolnosti nakloněny, tak je po ruce i sklenička pro případ nouze (třeba té, že se Mikin rozhodne, že jídlo ode mě prostě zrovna nechce).:D

 

 

V současnosti má Mikis takové trošku období vzdoru a růstu  zubů. Polovinu jídla, které mu nabídneme ihned odmítá a začal nám u krmení i pěkně zlobit. Ještě v průběhu 8. měsíce jsme jej bez problémů nakrmili v sedátku/lehátku Babybjorn, které jsem vám doporučovala v rámci nákupů pro miminko. Miki nám ale hodně rychle roste, jak do délky, tak co se váhy týče. Babybjorn tak přestal být vhodnou volbou pro krmení a my museli pořídit krmící židli. Jenže Miki si ještě sám nesedl. Ač jsem měla vybraných x stylových dřevěných záležitostí, pro nesedící miminko to nebylo ono. Židličku jsme šli vybrat přímo s Mikim a vše ozkoušeli. Jednoznačně vyhrála polohovatelná židle Zopa. I když jsem z počátku plastovou židličku nechtěla, funkčností pro nás byla nejlepší volbou. Vybrala jsem si alespoň černobílý design a to nejrozkošnější nádobí se skřítkem a myškou od Moulin Roty a nemůžeme být spokojenější. U jídla nám sice to naše miminko zlobí pořád, ale bez židličky si to už neumím představit. A na tu dřevěnou mám stejně do budoucna zálusk :D.

 

 

 

 

 

Článek vznikl ve spolupráce a Nutricia a.s.

 

 

 

 

 

Related Posts

2 Komentáře

 • Odpovědět
  Magda
  10. 5. 2018 at 12:25

  Super článek, zrovna toto téma mi v hlavě bliká jako výstražná kontrolka už nějaký ten pátek, ačkoli pro mě bude aktuální asi tak až v zimě (mám podobný termín porodu jako ty, jen až letos!:). Moc ráda si čtu všechny Tvé články a tak jsem chtěla poprosit, zda by šel i jeden na téma kosmetika pro mimi. Mám z toho trochu obavy, protože já bych nejraději mazala snad jen kokosovým olejem, ale zda to stačí nebo je lepší i něco jiného, no byla bych ráda, kdyby ses i o toto podělila! 🙂
  Hezký den!
  M.

  • Odpovědět
   Martina
   24. 5. 2018 at 18:54

   Ahoj Magdi, moc děkuji!:) Jsem ráda, že se články líbí:) Nicméně, s tou kosmetikou je to malinko složitější – respektive u nás složitější. A to kvůli atopickému ekzému, co malý má. I kvůli tomu jsem četla a slyšela asi milion různých názorů. Kokosáč mi někdo říkal, že jen v létě. A pak někdo, že vůbec. Zase někdo jiný mi doporučoval mandlový olej a pak jsem se dozvěděla, že je pro miminka snad až nevhodný. Každopádně se chystám na sepsání článků k tomu ekzému a na to by mohla navázat i ta kosmetika:).

  Zanechat odpověď