Mateřství Péče Tipy a rady

Věčný boj: atopický ekzém!

 

Na konci roku 2017 se Mikínkovi pomalu a nenápadně začalo něco objevovat na pravé tvářičce. Vzhledem k tomu, jaká byla zima,  nepřikládali jsme tomu velkou důležitost a spíš se snažili jej mazat a chránit před mrazem. Postupem času se mu na tváři udělalo takové suché kolo a vyrážka se začala šířit i na druhou tvář. V tu chvíli jsme věděli, že už to zřejmě nebude jen tak něco, co hned přejde.

 

 

Nejprve jsme kontaktovali naší pediatričku, která nám poradila hodně promazávat a na procházky venku používat velkou vrstvu zimního krému. Jenže se projevy nelepšily, ale naopak stále zhoršovaly. Od začátku šlo spíše o suchou záležitost bez mokvavých míst (ač i na to později přišlo). Byla tak nutná návštěva specialisty a začít to nějak celé řešit.

Abych ale nepředbíhala. Než jsme se k pediatričce vypravili, hledali jsme sami něco, co by na suchá místa zabralo a já začala hledat možného viníka. Dočetla jsem se totiž o velmi časté spojitosti atopického ekzému s potravinovou alergií u takto malých dětí. Já byla o ekzému víceméně přesvědčena, jelikož jsem ho jako malá sama mívala (a lehce se objevuje znovu po porodu). Manžel to naopak neviděl tak tragicky a říkal, že to ekzém nebude. Nicméně tenkrát mě tohle celé hodně trápilo a měla jsem strach, ze to malému třeba opravdu způsobuji já. Třeba něčím, co jím a dostává se to k němu přes mléko. Nebo že by mohlo jít o něco, co už přijímá on sám v potravě, kterou jsme začali pomalinku zkoušet už od ukončeného 4. měsíce. Jednu dobu jsem si myslela, že jsem na to kápla. Že to bude určitě oranžová zelenina. Kdo kdy ale slyšel o tom, že by byl někdo alergický na oranžovou zeleninu, ale budiž. Mrkev ani dýně se jako spouštěč neprokázaly a všichni mi akorát radili, ať vynechám pro něj i pro sebe největší alergeny pro atopiky. Šlo zejména třeba o rajčata nebo mnou tolik milovanou čokoládu a ořechy. „Problém“ trošku nastal ve chvíli, kdy byl už Miki větší a usmyslel si, že bude jíst jen příkrmy s obsahem rajčat:D. Naštěstí jsme díky tomu zjistili, že ani rajče není onen problém a postupně mu dávali ochutnávat všechno možné a reakce po ničem nenastala.

 

 

 

Chtěla jsem ale udělat maximum pro to, aby se předešlo možnému vzniku dalších ložisek ekzému nebo případně i dalších alergií a začala si zjišťovat o tomto tématu více.  Sama jsem vlastně ani pořádně totiž nevěděla, že atopický ekzém se řadí mezi alergie. Jde vlastně o přemrštěnou reakci imunitního systému, tedy když za běžných okolností neškodná látka vyvolá u člověka s alergií silnou obrannou reakci. Zdravý imunitní systém musí umět rozlišit škodlivé a neškodné látky. Ty neškodné jako jsou právě např. potraviny musí umět tolerovat. S těmi škodlivými se musí umět správně vypořádat. Někdy ale imunitní systém ztrácí toleranci k potravinám či látkám okolního prostředí a v této chvíli právě vzniká alergie, u nás tedy atopický ekzém. Nicméně je třeba říci i to, že ekzém se může vyskytnout samostatně, bez projevu dalších alergií.

Ze začátku jsem sice neměla ještě jasno o tom, že spouštěčem nejsou přímo potraviny, ale chtěla jsem omezit množství jiných možných faktorů, které by ekzému přispívali. Jak asi víte, Miki byl už takřka od narození dokrmován umělým mlékem. Tenkrát jsem ale o alergiích ještě nebyla poučena a dostával klasickou řadu mléka. Až po objevení ekzému jsme přešli na HA mléko Nutrilon (pro děti s rizikem alergie v rodině -potravina pro zvláštní výživu), které nám pediatrička schválila a doporučila. Už jsem Vám tady o něm psala, že samo o sobě není léčivem, ale může být jedním ze způsobů, jak alergiím předcházet ještě před jejich propuknutím. Bílkovinná část, která souvisí se vznikem alergické reakce, je u HA mléka upravena tak, že snižuje riziko vzniku alergické reakce.  Naprosto nejlepší prevenci alergií je jednoznačně mateřské mléko, ale jak můžete také vědět z mých starších článků, kojit jsem bohužel mohla ze zdravotních důvodů jen omezeně. Proto bylo u nás HA jasnou volbou k tomu, co jsem nemohla sama odkojit.

 

 

Další věcí je to, že jsem alergiím nepřikládala nějakou důležitost a tuto problematiku opravdu neřešila. Až později se ke mně proto dostala Kalkulačka pro výpočet vzniku alergie. Aby se totiž u člověka projevila alergie, musí mít v první řadě genetickou predispozici k alergiím. Pokud je jeden z rodičů alergik, je riziko, že jeho dítě bude také trpět alergií, významně vyšší. Šance se ještě znásobuje, pokud alergií trpí oba rodiče nebo také sourozenec. Po našem propočítání, kdy já sama občas trpím na ekzémy a manžel je alergický na pyl, některé potraviny a další věci, vyšlo riziko vzniku alergie u našeho Mikiho 90%. Neznamená to sice, že musí alergie nutně propuknout. Důležité jsou i další faktory.

Ač u nás Mikimu ekzém téměř zcela vymizel (nechci to zakřiknout, ale tuto zimu byl již bez jediného ložiska), doteď mi píšou maminky a ptají se mě na rady ohledně ekzému. Teď nedávno to byla zrovna maminka už dvouleté holčičky. Ekzémy tedy vznikají v různých obdobích a je možné se jim pokusit předejít. Některé děti z nich tzv. vyrostou, ale jiným se mohou naopak projevit až později. Je tedy potřeba se informovat a třeba si i zkusit vypočítat riziko možnosti vzniku alergie u vašeho dítěte. Kalkulačku najdete po rozkliknutí zde.

 

 

A pokud vás zajímá, co bylo onou příčinou Mikiho ekzému. S jistotou to nevím doteď. S největší pravděpodobností mu nedělala dobře voda, ve které se koupal a zřejmě chlór, který obsahuje. Po přejití na rychlé sprchy se ekzém vždy zlepšil a po jedné koupeli naopak zase objevil. Stejně tak mu nedělalo dobře sychravé, studené počasí a mráz. Samozřejmě jsme i navštěvovali alergoložku. Jednou přišlo bohužel i na kortikoidy, které ale nic nevyřešily. Jen zahojily aktuální ošklivé ložisko, které se ale krátce na to objevilo znovu. Mou radou je tedy alergiím co možná nejvíce předcházet. Pokud už ale dojde k alergickým projevům, je potřeba se o ekzém opravdu starat. Kromě HA mléka, které stále používáme, myjeme Mikiho speciálním sprchových gelem Lipikar od La Roche Posay a mažeme ho stejným krémem. Opět je to taková prevence toho, aby zůstala pokožka v pohodě, tak jak je teď:). Nicméně každému dítěti může vyhovavat jiný krém a je potřeba to vyzkoušet. Vyhněte se ale navoněným sprchových gelům a raději sáhněte po nějakém z lékarny:) Další věcí je i vhodné oblečení. Zaměřit se na 100% bavlnu nebo bambus – zkrátka dobře prodyšné oblečení z přírodních materiálů. Je třeba, aby pokožka dýchala a dítě se příliš nepotilo. Stejně tak doporučuji každé nové oblečení před prvním použitím vždy vyprat ve vhodných pracích prostředcích.

Nezapomínejte však, že kojení je nejlepším způsobem výživy kojenců. Zároveň tak je kojenecká výživa (umělé mléko) vázáno na doporučení pediatra. Způsob použití a další informace najdete na obalech a www.nutriklub.cz.  – kde zároveň naleznte i online nebo telefonickou poradku odborníků.

 

Článek bych vytvořen ve spolupráci s Nutricia a.s.

 

Related Posts

Žádné komentáře

Zanechat odpověď