Bez mléka Bezlepkové Hlavní jídla Jídlo Polévky Recepty Rostlinné (veganské/postní)

Holandský řízek

Holandský řízek je jedno z mých nejoblíbenějších jídel od dětství! Kdo mě zná, tak je mu asi jasné proč. Holandský řízek obsahuje sýr a to je něco pro mě. Obecně je toto, u nás tradiční jídlo, velmi oblíbené. Není to žádná dietka, ale jednou za čas je to naprosto dokonalý víkendový oběd.

Tento recept jsem chtěla připravit už opravdu dlouho. Tentokrát jsem do něj ale šla se záměrem otestovat funkci SENZORU na mé indukční varné desce. V předchozích článcích jsem se přiznala, že ač mám opravdu „chytrou“ desku, všechny funkce nevyužívám. Proto bylo na čase to po tom více než roce pořádně vyzkoušet. Vyměnila jsem si hned několik emailů s Hankou z Bosche, která se mi snažila funkci co nejvíce přiblížit. Jsem totiž opravdu ten typ, který raději věci nevyužije, než aby vytáhl návod a studoval :D.

Já jsem holandský řízek připravovala na běžných pánvích, vhodných na indukci. Zkoušela jsem litinovou pánev Staub a pak klasickou nerezovou pánev. Obě při využití funkce senzoru, který se jmenuje PerfectFry, fungovaly dobře:). U funkce je na výběr 5 předdefinovaných úrovní teploty. U každé z teplot jsou příklady pokrmů, které jsou pro tento stupeň vhodná (od jedničky pro vajíčka až po pětku na rychlé zatahování steaků). U holandského řízku to dle doporučení vycházelo na stupeň číslo 3.
Smažení bylo ale malinko pomalejší než bych chtěla, proto jsem u další várky vyzkoušela stupeň 4 a také to fungovalo. U PerfectFry jde o to, že senzor neustále monitoruje teplotu v pánvi a automaticky upravuje výkon, aby byla teplota vždy perfektní. Díky tomu se nebude olej přepalovat, jídlo připalovat a všechno bude dokonale rovnoměrně usmažené. Funkce je zejména skvělá při smažení velkého množství řízků apod., kdy nemusíte regulovat teplotu po přidání nové várky řízků nebo po přidání oleje a můžete se spolehnout, že budou všechny skvěle usmažené a jeden jako druhý – senzor se o zachování teploty postará sám:). Senzor vám také pomůže s přípravou perfektního steaku nebo omelety.

Pro senzorové funkce existuje i speciální nádobí, které je pro využití senzoru přímo navrženo, ale jak jsem zjistila, není nutné. Kromě toho lze k mé desce dokoupit takové kolečko, které se umístí na hrnec a díky tomu si zajistíte další funkci: PerfectCook. Ta automaticky řídí nastavenou teplotu v hrncích. Stačí nastavit požadovanou úroveň a senzor zajistí, že voda nikdy nepřekypí, mléko neuteče apod. Senzor PerfectCook jer určen primárně na vaření, ale nejvyšší úroveň výkonu je vhodná i na smažení, protože udrží teplotu oleje na úrovni 170 °C – můžete tak jednoduše smažit karbanátky, nebo třeba hranolky jako ve fritéze. Senzor hlídá, aby měl olej v celé hloubce stejnou teplotu a vše se rovnoměrně osmažilo. To je jen část užitečných možností, které Bosch u této indukce nabízí.

Ingredience

 • 300 g mletého hovězího masa (doporučuji koupit vcelku a umlít si doma)
 • 250 g mletého vepřového masa (ideálně z bůčku-doporučuji koupit vcelku a umlít si doma)
 • 250 g vyzrálého sýru gouda v celku
 • 2 vejce od slepic z volného chovu
 • hrst čerstvé petrželky (popř. pažitky)
 • špetka muškátového oříšku (možno vynechat)
 • čerstvě mletý pepř
 • sůl

+

 • hladká mouka
 • 2 vejce od slepic z volného chovu
 • špetka soli
 • strouhanka

+

 • řepkový olej

Postup

 

 1. Do velké mísy dejte obě namletá masa, nastrouhanou goudu (ideálně mix najemno a nahrubo nastrouhané), 2 vejce, nasekanou petrželku, špetku muškátového oříšku, 1/2 lžičky čerstvě mletého pepře, zhruba 1,5-2 lžičky soli. Promíchejte a propracujte, aby se suroviny propojily. Poté nechte asi 15-30 minut odpočinout.
 2. Z masové směsi tvořte bochánky oválného tvaru. Směs vyjde na 7-8 řízků. Nedělejte bochánky příliš vysoké, protože během smažení se „nafouknou“ do výšky a naopak ztratí na šířce.
 3. Připravte si suroviny na obalení. Záměrně nemám uvedené gramáže, začněte ale třeba na 50 g mouky a 80 g strouhanky a postupně dle potřeby přidávejte. Vejce rozšlehejte spolu se špetkou soli.
 4. Nejprve obalte holandský řízek v mouce, pak ve vejci a nakonec ve strouhance. Obalujte zlehka a strouhanku nepřimačkávejte.
 5. Rozpalte si větší pánev a nahřejte na ní cca 1-2 cm vrstvu řepkového oleje na střední stupeň- já na své indukci použila senzor PerfectFry, který mi teplotu smažení po celou dobu hlídal – více o desce píši na začátku článku.
 6. Smažte z každé strany cca 5 minut, dokud nezezlátnou.
 7. Hotové řízky pokládejte na papírovou utěrku, aby se odsál přebytečný tuk.
 8. Doporučuji podávat s máslovou bramborovou kaší a meruňkovým kompotem.

TIP: Pokud chcete malinko netradiční přílohu, zkuste bramboro-petrželové pyré.

Tento recept vznikl ve spolupráci s Bosch Home.

Related Posts

Žádné komentáře

Zanechat odpověď