Pizza sklízí na blogu poslední týdny obrovský úspěch a to hlavně díky mojí kamarádce Kačí z blogu Smooth and Cooking, která se pustila do její přípravy a tento ( už starší ) recept se dostal na vrchol žebříčku návštěvnosti:). Napadlo mě recept trošku přestavět a vymyslet jeho variantu, kterou si můžete si vzít i s sebou na cesty, do auta, do tašky, na piknik. Snad každý zná „pizza šneky z listového těsta“. Jednoduše se vezme plát listového těsta, zpravidla se pomaže kečupem, poklade se šunkou a sýrem, nakrájí na kolečka a peče se při vyšší teplotě. Šneci jsou takový evergreen každé pořádné párty a hodí se právě napéct do krabičky a vzít s sebou:D. Já jsem vlastně tyto šneky spojila s pizzou do jednoho receptu a tak si mohou název „pizza šneci“ myslím ponechat:). Těsto je téměř totožné s tím na pizzu a funguje víc než skvěle. Na jeho přípravu jsem ale tentokrát použila poměrně novou značku mouky, a to Pekárkovu mouku. Pro většinu z nás je tento název sice novinkou, ale k této mouce se pojí zajímavý příběh několika generací mlynářů. Navíc její výroba probíhá tradičními metodami v mlýně v dlouholetou historií. Pšenice i žito pro výrobu mouky jsou výhradně odebírány od českých pěstitelů. Kromě toho, že je to celé takové milé a hezké je skvělé 2 kg balení, které si můžete objednat online a doplnit tak zásobu kvalitní české mouky z pohodlí domova. A co si budeme, do pečení se teď pustilo mnoho z nás, takže věřím, že tohle je balení vhodné do každé domácnosti. K nám určitě:D. Extrasvětlá mouka, kterou jsem si pro recept vybrala je doporučována především pro cukrařinu, ale fungovala výborně. Nicméně můžete použít i klasickou světlou pšeničnou:). Jo a k náplním – nebojte se experimentovat. Já jsem třeba chtěla hrozně udělat pizza hawai sněky…ale bála jsem se, co byste na to řekli:D.
Náročnost: malá – střední
Doba přípravy:
Počet porcí: 18-20 šneků
Ingredience
Ingredience na těsto
- 250 ml vlažné vody
- 15 g čerstvého droždí
- 5 g cukru
- 15 g soli
- 40 g olivového oleje
- 500 g hladké pšeničné mouky (supersvětlé) –Pekárkova mouka
- 1 stroužek česneku
- hrst čerstvé bazalky
Ingredience na náplně
(množství je vždy určeno na celou dávku těsta)
Margarita
- 70 g rajčatového protlaku nebo hustého pyré
- 1-2 lžičky koření na pizzu (sušené oregáno, bazalka)
- 1 stroužek česneku
- sůl
+
- 250 g mozzarelly
- 50 g parmazánu
- hrst čerstvé bazalky
Špenát se žampiony
- 70 g rajčatového protlaku nebo hustého pyré
- 1-2 lžičky koření na pizzu (sušené oregáno, bazalka)
- 1 stroužek česneku
- sůl
+
- 350 g listového špenátu (může být mražený i čerstvý)
- 50 ml smetany ke šlehání
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- 7 středních žampionů
- 250 g mozzarelly
- 50 g parmazánu
Postup
- Do mísy od robotu nalijte vlažnou vodu, přidejte rozdrolené čerstvé droždí, cukr, sůl, olivový olej, utřený česnek, čerstvou bazalku a mouku.
- Začněte pomalu míchat pomocí stěrky a jakmile se začnou suroviny pojit, přesuňte mísu do robotu a s nástavcem typu hák nechte těsto na nižší otáčky 10 minut vypracovávat.
- Poté přikryjte utěrkou a nechte 60-90 minut kynout na teplém místě.
- V menší misce společně promíchejte protlak, sušené bylinky, utřený stroužek česneku a sůl.
- Pokud zvolíte náplň se špenátem – mražený špenát rozmrazte na pánvi/v hrnci. Jakmile je povolený, přilijte smetanu a nechte krátce provařit, aby se tekutina zredukovala. Špenát dochuťte solí a čerstvě mletým pepřem. Nechte vychladnout. Pokud použijte čerstvý špenát – listy špenátu krátce spařte ve vroucí vodě. Poté zceďte, vymačkejte, přesuňte na pánev a zalijte smetanou. Opět nechte zredukovat tekutinu a dochuťte solí a pepřem. Také nechte vychladnout.
- Nakynuté těsto rozválejte na velké plát obdélníkového tvaru a tloušťce asi asi 3-5 mm.
- Rovnoměrně potřete ochuceným protlakem.
- Margarita náplň: na protlak rozprostřete na malé kousky natrhanou mozzarellu, posypte nastrouhaným parmazánem a posypte nasekanými lístky bazalky.
- Špenátová náplň: na protlak rozprostřete připravený špenát, posypte na plátky nakrájenými a poté nahrubo nasekanými žampiony a nakonec natrhanou mozzarellou a nastrouhaným parmazánem.
- Těsto co nejtěsněji srolujte (balte ze širší strany těsta, aby byl válec co nejdelší).
- Vznikne vám dlouhý válec, který krájejte na asi 1,5 cm silné plátky, které pokládejte na plech vyložený pečícím papírem.
- Seshora šneky potřete rozšlehaným vejcem a pečte v troubě předehřáté na 230°C asi 10-15 minut (dle výkonu vaší trouby). Šneky hlídejte, ať se nepřipálí, popř. teplotu snižte na 200°C.
TIP: Šneky můžete plnit vlastně čímkoliv chcete:). Můžete zvolit na pomazání i sugo z rajčat. Dejte si jen pozor, ať není příliš tekuté a při řezu šneků zbytečně nevytéká ven.
Recept byl vytvořen ve spolupráci s – Pekárkova mouka.
1 komentář
Skořicové rolky s karamelem a pekany – MamaChef
31. 5. 2020 at 21:00[…] recept ve spolupráci s Pekárkovou moukou, kterou jsem vám představila už v minulém receptu na PIZZA ŠNEKY. Původně jsem měla v plánu připravit recept na celožitný kváskový chléb. Předběhli mě […]